banner 27parafiada_6000x2500

Każdy z nas jest odrębną istotą, każdy żyje w innym środowisku, wśród innych przyjaciół, otacza się innymi książkami, filmami, każdemu przyspiesza serce na inne słowo, inny obraz, spotkanie z innym człowiekiem, ale przez jeden tydzień w roku w jednym miejscu wiele różnych serc bije w jednym rytmie. 

PARAFIADA. WIELE SERC. JEDEN RYTM

DSC_0469W Warszawie na terenie campusu SGGW w dniach 12-18 lipca odbędzie się 27. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Program Międzynarodowej Parafiady podporządkowany jest idei wychowania młodych zgodnie ze starogrecką triadą TEATR (aktywne uczestnictwo w kulturze) – STADION (rywalizacja w różnych dyscyplinach sportowych) – ŚWIĄTYNIA (rozwój duchowości).

Corocznie w Parafiadach uczestniczy prawie 1500 młodych osób w wieku 10-18 lat z terenu Polski oraz młodzież polonijna ze Wschodu (Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Rosja), z Niemiec i po raz pierwszy młodzież hiszpańska.

Program Parafiady obejmuje rywalizację w ponad szesnastu konkurencjach sportowych (od gry w szachy i warcaby, strzelectwo, pływanie, poprzez lekkoatletykę aż po gry zespołowe takie jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka), a w filarze „teatralnym” (kultura) zawiera:

– 4 konkursy wiedzy (o sporcie, historii i kulturze polskiej / w tym roku do wyboru albo historia Polski XX w. albo 250 lat teatru /, varsavianistyczny i wiedzy religijnej)

– 2 konkursy plastyczne (realizacja 2 odrębnych tematów)

– 2 konkursy teatralne – w tym roku pierwszy oparty na bajkach I. Krasickiego lub obrazach najwybitniejszych malarzy świata, a drugi „Moja Mała Ojczyzna” poświęcony obrzędom, zwyczajom i pieśniom pracy

– 2 konkursy wokalne (muzyki świeckiej i religijnej).

Zwycięzcy konkursów otrzymają piękne statuetki, puchary, medale oraz rewelacyjne nagrody rzeczowe.

 

Poza konkursami, młodzi uczestnicy Parafiady, mają możliwość realizacji swoich pasji w ramach warsztatów. Tematem przewodnim warsztatów jest kamień. Można będzie uczestniczyć w warsztatach plastycznych poświęconych malowaniu kamienia lub też tworzeniu biżuterii. Specjalną propozycją są warsztaty popularnonaukowe „Nasza Warszawa pod ziemią, na Ziemi…” dla tych, którzy lubią „dłubać” w ziemi, odkrywać zaginione światy, szukać nowych wyzwań i dla których słowo „TORT” nie jest tak jednoznaczne. Na Parafiadzie tort będzie modelem naukowym i zarazem pysznym ciastem.

Wszyscy chętni – naładowani energią – mogą codziennie uczyć się zumby.

Przez cały czas trwania Parafiady czynna będzie przestrzeń dla miłośników gier strategicznych i czytania książek.

DSC_0601BNowym pomysłem tegorocznej imprezy jest Nieustający Konkurs Fotograficzny „Z dnia na dzień po raz 27…”. Wszystkim uczestnikom 27. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży proponujemy zabawę we wspólną dokumentację fotograficzną miejsc, zdarzeń i ludzi.

Pozwoli ona lepiej się poznać uczestnikom 27. Parafiady, codziennie budować „żywą galerię” fotograficzną, a może odkrywać talenty… Autorzy najlepszych prac otrzymają drobne nagrody rzeczowe.

27. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży startuje już 12 lipca o godz.16.00. Rozpoczyna ją uroczysta Msza Św., którą celebrować będzie biskup Marian Florczyk, a wieczorem bawić się będziemy przy muzyce energetycznej kapeli bałkańsko-klezmersko-polskiej „Bum Bum OrkeStar”.

WIELE SERC BIĆ BĘDZIE W JEDNYM RYTMIE!!!

Zapraszamy na stronę www.parafiada.pl

Poniżej zdjęcia z 26. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. (fot. Wiktoria Sazonik / www.parafiada.pl)

DSC_0444DSC_0912DSC_0912 (2)DSC_0536DSC_0235DSC_0309DSC_0090 (2)


Najnowsze na blogu