Jak co roku w lipcu meldujemy, że grupa dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów wraz z opiekunami reprezentowała Poznań na 28. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w Warszawie w dniach od 10 do 16 lipca. Stali goście naszej witryny dużo wiedzą o Parafiadzie, bo sporo już o tym pisaliśmy. Podczas tegorocznych Finałów Parafiady byliśmy oczywiście aktywni na naszym facebookowym profilu, na którym znajdziecie relacje dzień po dniu z naszego uczestnictwa w imprezie. Ktoś może zapytać, dlaczego tak dużo uwagi poświęcamy temu wydarzeniu?
Przecież ta witryna dotyczy organizacji biegu masowego w Poznaniu. Otóż, nie byłoby naszego biegu, gdyby nie było Parafiady, a raczej jej twórcy, czyli ojca Józefa Jońca. W Poznańskim Biegu Jońca upamiętniamy o. Józefa. Na nasz biegowy sposób kontynuujemy dzieło, które rozpoczął. Zatem nie możemy nie pisać o Parafiadzie, której on poświęcił życie i z wielką pasją przez 22 lata organizował. Prezentujemy wydarzenie, bo Parafiada to dobry projekt, a Finały są świetnym i z dużym rozmachem od 28 lat organizowanym wydarzeniem, w dodatku głównie opartym na wolontariacie. To jest fenomen.
Tegoroczna 28. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży
to prawie 1500 uczestników, 33 reprezentacje z Polski, 54 reprezentacje polonijne z 7 krajów (Litwa, Łotwa, Ukraina, Rosja, Białoruś, Niemcy, Słowacja).
W czasie kilku parafiadowych dni uczestnicy wystartowali 1730 razy w 13 dyscyplinach sportowych. Wręczono 366 medali i 43 puchary dla zwycięzców poszczególnych konkurencji.
Parafiada to swoista próba wytrzymałości i sztuka wyboru, i dla opiekunów, i dla uczestników. Ciekawy i intensywny program tygodniowego wydarzenia jest bowiem naładowany po brzegi: zawodami (codziennie kilka dyscyplin rozgrywa się jednocześnie, w różnych miejscach), wycieczkami (wiele różnych tras i wszystkie ciekawe), warsztatami, konkursami, dodatkowymi turniejami (i nie chodzi o sport), ciekawymi spotkaniami, możliwością wspólnej zabawy. Tu nie ma czasu wolnego. Namiotowe miasteczko parafiadowe stale tętni życiem. W każdej chwili dnia i wieczoru dzieje się coś ciekawego, czego nie chce się przegapić, więc trudno znaleźć nawet czas na odpoczynek. Dzień kończy się późno, a zaczyna wcześnie, ale od najcenniejszego momentu, czyli mszy świętej o 7:00. Rano w Namiocie Spotkań koniecznie trzeba być, już zwartym i gotowym, aby jeszcze nabrać sił duchowych na cały bogaty w wydarzenia parafiadowy dzień.
O co w projekcie chodzi?
Parafiada jako program edukacyjno-wychowawczy i jako wydarzenie stawia na harmonijny rozwój młodego człowieka. Cały program zbudowany jest wokół trzech filarów STADION-TEATR-ŚWIĄTYNIA, które wyrażają rozwój człowieka w aspekcie fizycznym, umysłowym, intelektualnym, artystycznym i duchowym. Harmonijne połączenie tych sfer daje dopiero możliwość pełnego wszechstronnego ukształtowania człowieka.
Czy i jak to działa?
Uczestnicy przez tydzień trwania imprezy rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych indywidualnych i zespołowych. Biorą udział w wybranych przez siebie konkursach wiedzy z różnych dziedzin, w konkursach plastycznych, wokalnych, w przeglądach teatralnych. Uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach (historyczne, taneczne, plastyczne, medialne i in.), spotkaniach, przedstawieniach, wspólnej zabawie oraz poznają Warszawę i jej historię podczas wycieczek. Mają możliwość modlitwy wspólnotowej i indywidualnej, spowiedzi i rozmowy z kapłanem. Wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze, z poszanowaniem zasad fair play, z troską o wychowanie młodych w wartościach chrześcijańskich i ogólnoludzkich. Każdy dzień przynosi sukcesy i porażki, radość i czasami rozczarowanie niepowodzeniem, wysiłek, determinację, przełamywanie stresu i tremy przed występem, walkę ze sobą, aby wstać wcześnie, kiedy się nie chce, aby jednak powtórzyć materiał przed konkursem wiedzy, pójść na warsztaty, gdy bardziej chciałoby się odpocząć i podrzemać po zawodach sportowych. Wyzwania i ciekawa oferta programu Parafiady przy wsparciu opiekunów, w dobrej atmosferze i radosnych, twórczych działaniach z rówieśnikami mobilizują młodzież do podejmowania wysiłku, treningu i pracy nad sobą, aby kolejnego dnia stawać się lepszym od tego, kim było się wczoraj. Jesteśmy przekonani, że Parafiada przemienia, kształtuje, motywuje i naprawdę rozwija wszechstronnie młodych ludzi. Prawdziwe jest hasło Parafiady: RUCH RZEŹBI UMYSŁ, SERCE I CIAŁO.
Nasze sukcesy
Z Warszawy nie wróciliśmy w pustymi rękami, wysiłek i przygotowanie dało nam konkretne osiągnięcia i wielką satysfakcję. Oto dorobek medalowy ekipy osiemnastu poznańskich reprezentantów:
- 2 miejsce w biegu przełajowym dziewcząt kat. podstawówka – Agata Zmyślińska
- 2 miejsce w biegu na 300 m dziewcząt kat. podstawówka – Agata Zmyślińska
- 2 miejsce w szachach chłopców kat. podstawówka – Ludwik Cichoń
- 3 miejsce w ringo chłopców kat. gimnazjum – Mateusz Pełka
- 3 miejsce w koszykówce chłopców kat. gimnazjum
- 1 miejsce w konkursie wiedzy o sporcie Lekkoatletyka po 2000 r. w kat. podstawówka – Agata Zmyślińska
- 1 miejsce w konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu w kat. podstawówka – Andrzej Kowalski
- 1 miejsce w konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu w kat. gimnazjum – Daniel Socha
- 2 miejsce w konkursie wiedzy historycznej w kat. podstawówka – Jadwiga Cichoń
- 3 miejsce w konkursie wiedzy historycznej w kat. podstawówka – Ludwik Cichoń
- 3 miejsce drużyny w projekcie Masters of Advenrures (Jadwiga, Agata, Michał, Andrzej, Ludwik)
Byliśmy bardzo blisko podium zajmując czwarte miejsca w: piłce nożnej w kat. podstawówka i w kat. gimnazjum, w szachach – Jadwiga Cichoń, w konkursie wiedzy Chrzest=966 – Piotr Ratajczak
A ponadto punktowane miejsca
- W Przeglądzie Małych Form Teatralnych: 5 miejsce zespołu- Jadwiga, Agata, Andrzej, Michał
- w biegu na orientację: 5 miejsce – Michał Tytoń, 6 miejsce – Agata Zmyślińska, 7 miejsce – Krzysztof Grobelny, 10 miejsce – Antek Kwiatkowski;
- w biegu na 60 m: 6 m.- Michał Jaskóła, 7 m.- Jan Kuchta;
- w skoku w dal: 10 m.- Michał Jaskóła;
- w ringo: 7 m.- Jakub Koczorowski, 8 m.- Maciej Berkau;
- w biathlonie letnim: 4 m.- Jakub Koczorowski, 8 m.- Antoni Kwiatkowski, 10 m.- Mateusz Pełka;
- w biegu na 300 m: 5 m.- Jan Kuchta;
- w pływaniu styl dowolny 25 m: 8 m. – Ludwik Cichoń;
- w konkursie plastycznym Chrzest 966: 6 m. Jadwiga Cichoń;
Zainspiruj się i wejdź w to!
Program parafiadowy jest realizowany w formule otwartej i można się w niego włączyć. Jeśli pracujesz z dziećmi i młodzieżą w szkole lub innej instytucji, w organizacji, w parafii; jeśli jesteś nauczycielem (zwłaszcza WF, ale nie tylko), jeśli praca jest Twoją pasją i chcesz dać dzieciom coś więcej – to poznaj i wejdź w program parafiadowy. Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Parafiada w Warszawie i zapytaj o możliwości współpracy www.parafiada.pl . Możesz także napisać do nas, pomożemy.