Opis biegu

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest jednym z największych w Wielkopolsce biegów, w którym startują zawodnicy w każdym wieku. Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zawsze jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.

Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.

Zawody mają formę festiwalu biegowego. W dwunastu biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej rywalizują sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia organizator przyjmuje poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewnia elektroniczny pomiar czasu. W zawodach uczestniczy ponad 1500 zawodników, w tym co najmniej 1250 biegaczy stanowią dzieci i młodzież. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej z 28 kategorii. Po biegu organizator zaprasza wszystkich uczestników i opiekunów na ciepły posiłek.

Bieg odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. Patronat honorowy także objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prowincjał Zakonu Pijarów o. Józef Matras, Prezes IPN Jarosław Szarek, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskie.

W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Biegowi Jońca towarzyszy projekt Biegnę dla  Niepodległej. Uczestnicy pobiegną dla Niepodległej, wystartują z biało-czerwonymi opaskami, złożą podpisy na specjalnych okolicznościowych plakatach.

Podczas 8. Biegu Jońca odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla Przemka”, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji sześcioletniego chłopca. Zawodnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też specjalny symboliczny Bieg dla Przemka, w którym wezmą udział wszyscy chętni- także kibice, wolontariusze, organizatorzy.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada i dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania.

źródło: bieg-jonca.pl

ikonka worda

Opis Biegu Jońca – format doc


 

Logo w różnych formatach. Pliki zzipowane o wadze 3 MB


joniec2 - tekst

Tekst o patronie biegu – format doc


 

Plakat – format pdf

 


Folder promocyjny – format pdf


Regulamin biegu – format pdf


Program minutowy – format pdf


Regulamin sztafety rodzinnej – format pdf