Opis biegu

10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest największą profesjonalną imprezą biegową w Wielkopolsce (a nawet w Polsce) pod względem liczby startujących dzieci i młodzieży. W zawodach uczestniczy ponad 1500 biegaczy, w tym ok. 1250 stanowią dzieci i młodzież oraz ok. 250 to osoby dorosłe. Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Zakonu Pijarów oraz Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada im. o Józefa Jońca. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zawsze jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.

Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.

Zawody mają formę festiwalu biegowego. W 14 biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej rywalizują sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewniony jest  elektroniczny pomiar czasu. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej kategorii. Po biegu organizator zaprasza wszystkich uczestników i opiekunów na ciepły posiłek.

Podczas 10. Biegu Jońca odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla Ani”, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji pięcioletniej dziewczynki, która zmaga się ze złożoną niepełnosprawnością. Zawodnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też specjalny symboliczny Bieg dla Ani, w którym wezmą udział wszyscy chętni uczestnicy- także kibice, wolontariusze, organizatorzy.

Wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada i dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania.

źródło: bieg-jonca.pl

ikonka worda

Opis Biegu Jońca – format doc


Logo w różnych formatach. Pliki zzipowane o wadze 3 MB


joniec2 - tekst

Tekst o patronie biegu – format doc


Plakat – format jpg


Regulamin biegu – format pdf


Program minutowy – format pdf- w przygotowaniu


Regulamin sztafety rodzinnej – format pdf