noc
fot. MJ

Poza terenem zabudowanym każdy pieszy (biegacz również) jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – tak mówi ustawa, która weszła w życie 31 sierpnia 2014 r.* Zwolnieni z tego przepisu są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich lub po chodniku, ale…

Pamiętajmy, że dzięki odblaskom będziemy po zmroku widoczni dla kierowców, według analiz policyjnych, już z odległości ponad 150 metrów, a bez nich, w ciemnym ubraniu dopiero z 30-40 metrów. To metry na wagę zdrowia, a czasem nawet życia…

Zatem odblaskowe opaski na nogę czy rękę, ubrania z naszywkami, smycze, breloki, a nawet zwykłe kamizelki samochodowe. Im większy będzie to element, tym bardziej będziemy widoczni, bo w ustawie nie ma zapisów o wielkości odblasku, czy umiejscowienia. Życie jednak pokazuje, że elementy najbardziej widoczne, to takie, które się poruszają podczas chodzenia lub biegania, czyli na nogach i te duże, czyli na klatce piersiowej i plecach.

A co, jeśli po zmroku zapędzimy się drogą poza teren zabudowany nie mając nic odblaskowego ze sobą? Pomijając fakt, że będzie to bardzo nierozsądne i ryzykowne, to możemy ten krok przypłacić mandatem od 20 do 500 zł…

*Art. 11 ust. 1 ustawy z 20.06.1997 – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. Z 2012 r. Poz. 1137 ze zm.).


Najnowsze na blogu