BnO: dla tych, którzy znają ten skrót, mamy dobrą wiadomość – 28-29 czerwca 2014 r. odbędą się Mistrzostwa Poznania w Biegach na Orientację. W ramach imprezy zostaną zorganizowane dwa biegi w kategoriach wiekowych: 28.06 na MTP, zaś 29.06 Skrócony Long na Dziewiczej Górze.
Ci, którym ani skrót BnO, ani nazwa Bieg na Orientację nic nie mówi, kilka zdań wyjaśnienia.
Bieg na orientację (BnO, ang. foot orienteering) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą (…) ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (…) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.
Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych (…) Zawodnicy startują do biegu zazwyczaj w odstępie czasowym 1-3 minut, indywidualnie, według wcześniej ustalonej kolejności. W momencie startu otrzymują mapy, wykonane przeważnie w skali 1:15 000 lub 1:10 000, a w biegu sprinterskim przeważnie w skali 1:5000. (Wikipedia)
Jeśli brzmi to wszystko groźnie, zapewniamy, że nie jest to takie trudne, a emocji jest o wiele więcej niż podczas zwykłego biegu. W biegach na orientację używa się systemu SportIdent (SI), elektronicznego systemu potwierdzania obecności na punktach kontrolnych za pomocą specjalnego chipa. Osoba, która nie posiada chipa może wypożyczyć go na bieg od organizatorów. Chip ten należy włożyć do stacji na każdym punkcie kontrolnym (PK). Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego i zaświeceniu się lampki można biec dalej, aż do następnego punktu PK. Charakterystycznym elementem punktu kontrolnego na wszystkich zawodach BnO na całym świecie jest tzw. lampion, który jest symbolem orienteeringu.
Podobnie do lampionu, na wszystkich BnO używa się bardzo dokładnych map z warstwicami i symbolami. Symbole stosowane na tych mapach, są te same podczas wszystkich zawodów w Biegu na Orientację. Zadaniem dla nas jest odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie i wybór, którą drogą dobiec do PK zachowując ich kolejność. A to jak szybko biec i czy wybrać trasę dłuższą i łatwiejszą, czy krótszą i trudniejszą, należy wyłącznie do naszej decyzji.
I najważniejsze – do biegu może przystąpić każdy zawodnik w przedziale wiekowym od 10N do 50+, lub też cała rodzina w kategorii OPEN Rodzinna. Dobra zabawa gwarantowana.
Więcej informacji o BnO, przykładowe mapy, symbole oraz filmy znajdziesz tutaj.
Formularz zgłoszeniowy i listę startową na Mistrzostwa Poznania w Biegach na Orientację znajdziesz na stronie poznajpoznan.com.