bnoGdy tylko w Europie środkowej robi się ciepło, kalendarze są pełne imprez różnej rangi i rodzaju. Wystarczą czas i trochę pieniędzy, aby co tydzień brać udział w nowej orientalistycznej przygodzie. Przedstawiamy subiektywny wybór zawodów w BnO, w których na pewno warto wziąć udział w roku 2015.
fot. Sylwia Kaczorowska POZNAJ POZNAŃ NOCĄ
POZNAJ POZNAŃ NOCĄ fot. Sylwia Kaczorowska
 1. PPN Karolina Majewska
  PPN, fot. Karolina Majewska

  Dokończyć cykl zawodów Poznaj Poznan Nocą. Przed nami bieg finałowy na dochodzenie na Osiedlu Orła Białego (11.03).


 2. Grand-Prix-w-Biegach fot. KS HADES Poznań
  GP w Biegach, fot. KS HADES Poznań

  Brać udział w kolejnych biegach z cyklu Grand Prix Hadesu. 2 noworoczne już się odbyły, na Malcie i na Morasku. Miejsca kolejnych są nieznane (okolice Poznania) ale daty możemy zaznaczyć w kalendarzu (22.04, 12.04, 10.05, 14.06, 13.09, 11.10?, 22.11).


 3. 2 fot. Maciek Hewelt
  MP w Długodystansowym BnO, fot. Maciek Hewelt

  Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO: 12.04. Trudny technicznie nadmorski teren na Mierzei Wiślanej, dla początkujących zawsze organizowane kategorie rodzinne oraz OPEN.


 4. Bieg Jońca 5, 17.04. Nie ma wymówki.

 5. FOT. Piotr Daniluk GRAND PRIX MAZOWSZA
  GRAND PRIX MAZOWSZA, fot. Piotr Daniluk

  Grand Prix Mazowsza, 3-dniowe, 24-26.04, w okolicy Warszawy. Okazja do weekendowej, wiosennej wycieczki do stolicy i jej okolicznych lasów.


 6. PUCHAR BALTYKU FOT. BASIA N
  PUCHAR BAŁTYKU, fot. Basia N, www.jot.cal.pl

  Puchar Bałtyku, 1-3.05. 3-dniowe znane zawody rozgrywane w okolicach Trójmiasta. W tym roku w okolicy Wejherowa, w terenie ubiegłorocznych Mistrzostw Polski (o których pisaliśmy na łamach). Okazja do podjechania nad morze, a nawet na Półwysep Helski.


 7. MP w BnO Kraków, fot. mistrzowiewkrakowie.pl

  Mistrzostwa Polski w Sprincie i Middle: 30-31.05 w Krakowie. Sprint odbędzie się na samym Starym Mieście w Krakowie, wśród tłumów turystów, z metą na Starym Rynku. Middle, czyli biegi o mistrzostwo na średnim dystansie odbędą się w podkrakowskim Lesie Bronaczowa. Udany weekend w Krakowie? Na pewno!


 8. Puchar Najmłodszych 5-7.06. Mierzeja Wiślana. Mistrzostwa naszych najmłodszych. Dorośli powinni kibicować.

 9. WAWELCUP
  WAWELCUP, fot. www.wawelcup.pl/pl/

  Wawel Cup, 8-12.07. Największe i najstarsze wielodniowe zawody w BnO w Polsce. Od kilku lat już nie 3 a 5-cio dniowe. W tym roku centrum zawodów jest w Krakowie a poszczególne etapy w lasach na zachód od miasta. Przez pół dnia ścigamy się na O a przez drugie pół: zwiedzamy itd.


 10. O-RINGEN, Szwecja, 18-22.07. Największe na świecie, 5-dniowe, tym razem niedaleko od Polski, bo w okolicy Boras, na wschód od Goeteborga.

 11. FOT. aNDRZEJ WYSOCKI LIMANOWA CUP
  LIMANOWA CUP, fot. Andrzej Wysocki

  Limanowa Cup, 24-26.07. Po 2 tygodniach od „Wawelu” jedziemy ponownie na południowy (wschód), tym razem do Bochni. Warto już teraz zarezerwować wejściówki do kopalni w Wieliczce i Bochni.


 12. httpcrochallenge.netcroatia-open
  CROATIA OPEN, fot. www.crochallenge.netcroatia-open

  Croatia Open, 26.07 – 01.08. 5 dni orienteeringu w Chorwacji. Skalny rezerwat, miasteczko na wyspie Krk, tereny tzw Zielonej Chorwacji to kolejne areny zmagań w ramach tej 5-dniówki. Centrum w miasteczku Delnice na wysokości Rijeki, 20km od i 760m nad poziom morza. Wakacje!


 13. OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  GRAND PRIX POLONIA, fot. Orientuj się na WAT

  Grand Prix Polonia, 14-16.08. Kwidzyn. Tradycyjna 3-dniówka. Po niej zaraz jedziemy na:


 14. Grand Prix Pomorza, 21-23.08, Zuławy/Wyspa Sobieszewska. Kolejna 3-dniówka na trwałe zapisana w kalendarzach BnO. Stamtąd już niedaleko do Gdańska, ale też Malborka, Elbląga, Tolkmicka. Biegamy, zwiedzamy, słowem sama frajda.

 15. Mistrzostwa Polski w klasycznym BnO: 19-20.09, Jakuszyce/Szklarska Poręba. Na narty biegowe za wcześnie ale na spacer na Szrenicę w sam raz.

 16. Nocne Mistrzostwa Polski, 17/18.10. Tradycyjnie kończą sezon w Polsce. Tym razem w Kamieńcu Ząbkowickim. Nocne ściganie na orientację? Dla koneserów 🙂
Oprócz w/w imprez, za nasza południową granicą, w Czechach i na Słowacji, gdzie popularność BnO jest znacznie większa niż Polsce, znajdziemy wiele atrakcyjnych okazji do BnO, podobnie jak w Skandynawii i innych krajach Europy Zachodniej. Aha, Mistrzostwa Świata 2015 odbędą się w Szkocji. Ale to już jest temat na osobny artykuł.
Tomek
PS
pytania? pisz na orienteertk@gmail.com
ORINGEN
ORINGEN fot. www.oringen.se

Najnowsze na blogu