kalendarzyk_bieg 2

DRUGA EDYCJA BIEGU

Nie jest trudno, przy pewnych umiejętnościach organizacyjnych i praktycznych oraz nawet niewielkim potencjale ludzkim, zorganizować jednorazową imprezę biegową. Znacznie większym wyzwaniem jest realizacja imprezy cyklicznej. Druga edycja wydarzenia nie tylko nie może być mniej udana niż pierwsza, ale powinna być lepsza. Wymaga to kilkumiesięcznego wysiłku, dobrze zorganizowanego twórczego zespołu ludzi oraz motywacji do poświęcenia czasu i do pracy społecznej. Zawsze pozostaje niepewność, czy założenia uda się zrealizować i czy po raz drugi będą chętni do udziału w biegu uczestnicy, najlepiej w większej liczbie.

Wspominamy drugą edycję Biegu Jońca. Czy okazała się sukcesem? Czy potwierdziła dobry kierunek rozwoju projektu?

 

21

fotki 2-03

13 kwietnia 2012 r. odbył się 2. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca. Był to bardzo udany piątek trzynastego. Pogoda dopisała, dzień był dość ciepły, ze słabym wiatrem, a zza chmur chwilami wyglądało słońce. Idealna pogoda dla biegaczy i dla organizatorów.

W centrum zawodów zorganizowanym na szkolnym boisku pojawiło się więcej uczestników i kibiców niż przed rokiem. Biegi na różnych dystansach ukończyło łącznie 532 biegaczy. W zawodach oprócz niewielkiej liczby uczestników indywidualnych wzięli udział głównie uczniowie, reprezentanci blisko 20 szkół z Poznania i okolicznych gmin oraz, po raz pierwszy, biegacze ze szkół pijarskich w Łowiczu.

fotki 1 fotki 1

Trasy biegów nie zmieniły się. Podobnie jak przed rokiem dwie pętle, krótką (600 m) i długą (800 m), wytyczyliśmy na ścieżkach osiedla Jana III Sobieskiego. Na różnych dystansach przeprowadziliśmy 8 biegów dziecięcych i młodzieżowych dla poszczególnych kategorii wiekowych oraz, na zakończenie zawodów, bieg open dla dorosłych na dystansie 2400 m, który ukończyło 10 kobiet i 21 mężczyzn. Organizatorów szczególnie cieszył fakt, że wraz ze wzrostem frekwencji wśród uczestników dorosłych przybyło kilku nauczycieli i pracowników szkoły pijarskiej. Pobiegła nauczycielka języka polskiego, dwoje wuefistów, nauczycielka nauczania zintegrowanego, pani kadrowa i katecheta, a po raz drugi startowali: pani wicedyrektor szkoły, anglista oraz informatyk. Powiększyło się także grono startujących rodziców.

Zgłoszenia uczestników przyjmowaliśmy przez ponad miesiąc bezpośrednio w sekretariacie szkoły, mailowo, telefonicznie oraz w biurze zawodów w dniu imprezy. Nie było limitu uczestników ani opłaty startowej. W nagłośnieniu informacji o imprezie radziliśmy sobie wtedy bez Facebooka i specjalnej strony internetowej. Postawiliśmy na bezpośrednie docieranie z zaproszeniem do uczestników. Do szkół wysłaliśmy zaproszenia i szczegółowe informacje. W promocji imprezy trochę pomogły lokalne media oraz informacje na stronie internetowej szkoły.

156 fotki 1Do ustalenia klasyfikacji końcowej zawodów posłużyliśmy się starą i tanią metodą kartek startowych, które zawodnicy oddawali na mecie. Wyniki wprowadziliśmy ręcznie i po tygodniu opublikowaliśmy na stronie internetowej szkoły.

Nowością drugiej edycji był specjalnie na bieg wybity medal dla każdego uczestnika. Dzięki determinacji i dużej mobilizacji sztabu organizacyjnego udało nam się zebrać potrzebne środki i wyprodukować po raz pierwszy w historii naszego biegu medale dla wszystkich. Wyraziliśmy w ten sposób ideę biegu i nasze głębokie przekonanie, że każdy biegacz, który podejmie wysiłek, zmierzy się ze swoimi słabościami i ograniczeniami i dobiegnie do mety jest zwycięzcą, dlatego zasługuje na medal. O wręczanie medali poprosiliśmy naszych gości honorowych: wicewojewodę wielkopolskiego p. Przemysława Pacię, prezesa Stowarzyszenia Parafiada o. Marka Kudacha SP, przewodniczącego Zarządu Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki p. Andrzeja Krawczyka oraz duszpasterza sportowców ks. Szymona Nowickiego.

 202 fotki 1 IMG_7876

Goście wręczyli też drobne nagrody rzeczowe zawodniczkom i zawodnikom, którzy stanęli na podium we wszystkich 12 kategoriach.

Dla wszystkich biegaczy, opiekunów drużyn, gości i wolontariuszy Rada Rodziców ufundowała i przygotowała ciepły posiłek w postaci pysznej zupy pomidorowej.

Ciekawym urozmaiceniem i wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji biegu był Międzyszkolny Turniej Scrabble, który został zorganizowany w salach lekcyjnych szkoły. Drużyny uczestniczące w biegu wystawiły także swoich reprezentantów do rywalizacji w scrabble. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, a zwycięska szkoła- pucharem.

Druga edycja biegu zyskała znacznie szersze grono patronów honorowych. Wydarzenie patronatem objęli: JE Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz o. Józef Matras Prowincjał Zakonu Pijarów.

Bieg patronatem medialnym objęły redakcje: Radia Merkury, Głosu Wielkopolskiego, Przewodnika Katolickiego i Radia Emaus.

wyniki 2012Lista zawodników jest dostępna po kliknięciu w tabelkę.

 

Wzrost frekwencji uczestników, udział kolejnych nowych szkolnych drużyn, większe zainteresowanie ze strony władz miasta i województwa, zaangażowanie mediów, nowi partnerzy projektu, bardzo dobre opinie o poziomie organizacyjnym imprezy – wszystkie te elementy zmobilizowały organizatorów nie tylko do kontynuacji projektu, ale do jeszcze większego wysiłku, poszukiwania nowych i coraz lepszych rozwiązań organizacyjnych oraz wzbogacenia oferty dla uczestników.

Jakie zmiany przyniosła kolejna edycja biegu?

O tym napiszemy w trzecim odcinku cyklu

Z kalendarza Biegu Jońca.

Zaglądajcie na naszą stronę.

Zapraszamy do naszego archiwum zdjęć i filmów.


Najnowsze na blogu