duchowy wymiar sportu[quote]To, co najistotniejsze w momencie, gdy biegacz-amator wychodzi na trasę, to rezygnacja z wszystkiego. Nie ma żadnego wsparcia, nikt za nim nie jedzie, niczego – poza, być może, niewielką butelką wody – nie zabiera. Biegnący musi być człowiekiem „lekkim”. Jakby biegacz-amator wykonywał to polecenie, które wedle św. Mateusza Chrystus wydał udającym się w drogę apostołom: „Nie miejcie w trzosach swoich złota ani srebra, ani miedzi. Ani torby podróżnej, ani dwu sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 9-10).
Biegniemy, aby odnaleźć miarę naszego bycia. Biegniemy zaś dobrze, ku zwycięstwu, jeśli czynimy to nie oszczędzając się, ale też zbytnio nie forsując, właśnie na miarę swoich możliwości.

Z eseju prof. Tadeusza Sławka[/quote]

 

Cykl szkolno-akademickich seminariów naukowych w Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu ma już swoją tradycję. Dotąd odbyły się trzy odsłony wydarzenia – referaty wygłosili pracownicy nauki i uczniowie poznańskich szkół (25 II 2013: Pamięć miejsc, miejsca pamięci; 27 I 2012, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu: Żydowskie losy utracone – żydowskie losy odzyskane; 14 II 2011, w dzień patronów Słowian: A to Słowianie właśnie. Seminarium geopoetyczne). Tegoroczne seminarium chcemy poświęcić nowej dziedzinie nauki i włączyć je w program 4. Biegu Ojca Józefa Jońca.

Duchowy wymiar sportu

W jaki sposób sport zabiera człowieka na wyższy stopień rzeczywistości? Które dziedziny sportu w sposób szczególny to umożliwiają (ekspedycje górskie, kajakarstwo, podróże, biegi na dłuższy dystans?); czy sport pozwala człowiekowi lepiej rozumieć własną duchowość? Co zbliża jego uprawianie do przeżycia duchowego? Gdzie tkwią początki takiego myślenia o sporcie? Czy język doświadczenia religijnego pozwala mówić o doświadczeniach ludzi uprawiających sport? Na te pytania odpowiedzą sportowcy, naukowcy, nauczyciele i uczniowie.

Gorąco zapraszamy do zgłaszania tematów wystąpień z dwuzdaniowym abstraktem – czekamy do 15 stycznia 2014.

Joanna Roszak
joannamroszak@gmail.com


Najnowsze na blogu