4

To były 3 dni prawdziwego orienteeringu! Międzynarodowe Zawody w BnO X Grand Prix Pomorza odbyły się w Gdyni Chwarzno w weekend, 22-24 sierpnia.

1Zaczęło się w piątek po południu od tzw. Middla. W sobotę odbył się bieg klasyczny, a w niedzielę skrócony klasyk, choć ze względu na znacznie większe wzniesienia, czasy w oba dni były podobne. Załączamy mapy dla kategorii M-16 (czyli chłopcy w wieku 16 i 17 lat), w której wystartował (i ukończył) uczeń klasy 3 GIM ZSZP w Poznaniu, Paweł Klasa.

Na każdej mapie są również wydrukowane opisy punktów kontrolnych, jest też podana długość trasy mierzona w linii prostej. Szczególnie w terenie z trzeciego dnia zawodów faktyczna długość trasy była znacznie większa, bo większość najszybszych wariantów polegała na obieganiu wzgórz, a nie pokonywaniu ich na przełaj (cięcie warstwicowe 5m wobec 2,5m w dniach 1 i 2).

2Tereny w okolicy Trójmiasta uważane są za jedne z najtrudniejszych, a zarazem najróżnorodniejszych w Polsce i te zawody to również potwierdziły. Trudno nam szukać podobnych w okolicach Poznania, ale i tak cieszmy się z Puszczy Zielonki, Puszczy Noteckiej w okolicach Sierakowa, czy lasów WPN i nadwarciańskich pomiędzy Mosiną i Śremem.

Trzydniowe imprezy tego typu są najbardziej popularną formą otwartych zawodów w BnO, szczególnie w okresie wakacji. Nie wymagają poświęcania urlopu (który zresztą orientaliści wykorzystują na 5-dniówki, jak O-Ringen, FIN 5, Puchar Wawelu czy Swiss–O-Week) i w każdy weekend lata można znaleźć kilka ofert w różnych krajach. Każdy taki wyjazd to nie tylko start w ulubionej dyscyplinie, ale też okazja do zwiedzania i do miłego spędzenia czasu i spotkań ze znajomymi mającymi tę samą pasję.

Z reguły organizator bazuje na szkołach czy ośrodkach wypoczynkowych lub kempingowych na terenie zawodów, i oferuje też tanie noclegi w szkole lub na kempingu oraz wyżywienie na miejscu. Samo wpisowe na trzydniowe zawody X GPPom wynosiło 60 zł – dorośli (czyli podobnie jak za udział w jednym dużym biegu ulicznym), 45 zł – dzieci i młodzież, jedna doba noclegu w szkole- 12 zł, parking- 10 zł. Tak więc koszty udziału w zawodach są na każdą, również poznańską, kieszeń.

Polecam zaplanować długi weekend majowy AD 2015 na Pomorzu, konkretnie w Nowym Dworze Wejherowskim, gdzie odbędzie się 3-dniówka Baltic Cup. A potem już można pomyśleć nad rodzinnymi wakacjami innymi niż poprzednie.

Tak, tak, uwaga, to wciąga!

Tomek Klasa

 7 6 5

 


Najnowsze na blogu