BANNER muzeum_2016

Partnerem szóstej edycji Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Zawodnicy, którzy staną na podium w różnych kategoriach wiekowych otrzymają ufundowaną przez naszego Partnera ciekawą publikację: „966 – PAMIĘĆ W DĘBIE ZACHOWANA – PUBLIKACJA NA OBCHODY 1050 LECIA CHRZTU POLSKI”

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Instytucja już na stałe wrosła w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. Istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.

Pod koniec czerwca 2012 r. otwarliśmy na Ostrowie Tumskim „Rezerwat Archeologiczny Genius loci”, eksponujący unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez nasze muzeum, składają się również multimedia w postaci filmu 3D, hologramów i dotykowych kiosków.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.


Najnowsze na blogu