kalendarzyk_bieg 3

Realizację trzeciej edycji Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca SP można podsumować słowami Jamesa Madisona: „Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień…”

12 kwietnia 2013 r. odbył się 3. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca. Trzecia edycja biegu była wyjątkowa z wielu powodów. Po pierwsze zapamiętaliśmy ją ze względu na pogodę, która wiosną 2013 roku nas nie rozpieszczała. Mroźna i śnieżna zima trwała wyjątkowo długo i nie odpuszczała. Na 10 dni przed biegiem podczas świąt wielkanocnych spadł świeży śnieg, a w okolicy pojawiły się stada ulepionych z niego zajęcy. Przygotowywaliśmy się już na odśnieżanie trasy biegu, bo w wielu miejscach warstwa białego puchu miała kilkadziesiąt centymetrów grubości. W ciągu tygodnia na szczęście śnieg zdążył stopnieć. Jednak poranek 12 kwietnia powitał nas deszczem. Pojawiły się wątpliwości, czy impreza uda się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Czy zgłoszone dzieci z kilkudziesięciu szkół dotrą na zawody pomimo deszczu i chłodu. Odebraliśmy telefon z biura prezydenta Poznania z pytaniem asystentki, czy na pewno bieg się odbędzie przy takiej pogodzie, bo prezydent zaplanował uczestnictwo w roli gościa wydarzenia. Organizatorzy i wolontariusze nie mieli wątpliwości. Od wczesnego rana w centrum zawodów i na trasie przygotowania szły pełną parą. Bieg musiał się odbyć, a gorsza pogoda nie była może przeszkodą, ale sporym utrudnieniem organizacyjnym. Jako organizatorzy zdaliśmy egzamin. Jak się okazało, trzeci bieg był wielkim sukcesem.

fotki 2fotki 2Padł rekord frekwencji. Liczba uczestników wzrosła o prawie 100% w stosunku do drugiej edycji. W imprezie wzięło udział 1013 biegaczy. Uczestnicy, dzieci i młodzież reprezentowali 46 placówek oświatowych z Poznania i okolic, z kilku miejscowości Wielkopolski, a także ze szkół pijarskich w Łowiczu.

Na zawody złożyło się więcej niż wcześniej, bo 10 biegów dziecięcych i młodzieżowych dla poszczególnych kategorii wiekowych na różnych dystansach (od 400 m do 3000 m) oraz bieg open dla dorosłych na dystansie dłuższym niż przed rokiem, bo wynoszącym 3000 m, który ukończyło 21 kobiet i 39 mężczyzn. Rywalizacja przebiegała w chłodzie i lekkim przelotnym deszczu, a podczas ostatniego biegu głównego zaczęło padać tak intensywnie, że końcowe dekoracje zwycięzców i ceremonię zakończenia zawodów trzeba było przenieść do budynku szkoły.

DSCF8070 DSCF8254Dodano nowe kategorie wiekowe oddzielając w rywalizacji młodsze dzieci z klas 0, 1 i 2. Liczba wszystkich kategorii z podziałem na płeć wzrosła z 12 do 14. W biegu głównym uczestnicy rywalizowali w open kobiet i mężczyzn, bez podziału na kategorie wiekowe.

Trasy biegów zostały zmienione i poprowadzone tak, aby nie przebiegały po ścieżkach i uliczkach osiedlowych, a jedynie je przecinały. Taka koncepcja trasy nie utrudniała życia mieszkańcom, dla uczestników była ciekawsza, a organizatorom łatwiej było zapewnić bezpieczeństwo biegaczom.

fotki 2 fotki 2Zgłoszenia przyjmowane były bezpośrednio w sekretariacie szkoły, mailowo, telefonicznie oraz w biurze zawodów w dniu imprezy. Po raz pierwszy ustaliliśmy limit biegaczy na 1000 osób, gdyż tyle medali przygotowaliśmy dla uczestników. Jednak nikt w najśmielszych prognozach nie spodziewał się osiągnięcia takiego limitu. Robiliśmy nawet zakłady w zespole. Najwięksi optymiści liczyli na 800 osób. Tymczasem linię mety przekroczyło 1013 biegaczy. Zdarzyło się coś, co dobremu organizatorowi zdarzyć się nie powinno: zabrakło na mecie medali. Odczytaliśmy to jednak jako nasz ogromny sukces. Przekroczony tysiąc – to była prawdziwa niespodzianka! Zamówiliśmy brakujące medale i wręczyliśmy je uczestnikom po imprezie.

Ponieważ nie dysponowaliśmy jeszcze elektronicznym pomiarem czasu, uczestnicy biegli tradycyjnie z kartkami startowymi, które oddawali na mecie. Kartki służyły do ustalenia klasyfikacji końcowej. Wyniki po kilku dniach opublikowaliśmy na stronie internetowej szkoły.

DSCF8329 DSCF8596Po raz pierwszy profesjonalnie przygotowana pełna oprawa wizualna wydarzenia była tym, co szczególnie wyróżniło trzecią edycję biegu. Przede wszystkim projekt doczekał się własnego logotypu, który od tego momentu pojawiał się na wszystkich materiałach graficznych i promocyjnych oraz w Internecie (bannery, plakaty, zaproszenia, dyplomy, podziękowania, listy, koszulki, medale, publikacje prasowe i internetowe).

Utworzono stronę facebookową biegu, która szybko zyskała sporą liczbę fanów. Informacja o wydarzeniu dotarła do dużej liczby odbiorców.

Wydarzenie doczekało się profesjonalnej relacji filmowej. Zyskaliśmy na stałe partnera medialnego projektu.

Po raz pierwszy uczestnicy w pakiecie startowym otrzymali żółte koszulki z logotypem biegu, które od tego momentu stały się znakiem rozpoznawczym wydarzenia.

DSCF8622 mapka_2013Logo biegu pojawiło się oczywiście na awersie medalu, który został zaprojektowany specjalnie na tę imprezę. Na rewersie wizerunek uśmiechniętego o. Józefa Jońca przypominał wszystkim nieodżałowanego patrona wydarzenia.

Oprócz medali dla wszystkich, puchary i nagrody rzeczowe otrzymali zawodnicy i zawodniczki z trzech pierwszych miejsc we wszystkich 14 kategoriach.

BIEG_W_ LICZBACH okMedale na mecie oraz nagrody dla zwycięzców wręczali goście honorowi, wśród których byli: wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny, prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Marek Kudach, przedstawiciele Zarządu Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki oraz delegat arcybiskupa poznańskiego.

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali po biegu ciepły posiłek w postaci kultowej już zupy pomidorowej. Posiłek ufundowała i logistycznie zorganizowała niezawodna Rada Rodziców.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: JE Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz o. Józef Matras Prowincjał Zakonu Pijarów.

Patronat medialny zapewnili: Radio Merkury, Przewodnik Katolicki, Radio Emaus, Telewizja WTK, Portal Epoznan.pl

Wyniki 3. Biegu Jońca tutaj.

tabela_slajd_3

 

Trzecia edycja Biegu Jońca była przełomowa w rozwoju projektu i wyznaczyła organizatorom dalszy kierunek działań. Rekordowe zainteresowanie wydarzeniem ze strony szkół, sprawna organizacja zawodów oraz wprowadzone zmiany wizerunkowe imprezy stały się kamieniem milowym projektu. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP wszedł na stałe do kalendarza dużych, dobrych biegów masowych w Wielkopolsce.

Drukowanie

Zapraszamy do galerii zdjęć 3. Biegu Jońca

oraz na film.


Najnowsze na blogu