30 listopada 2014 r. w Poznaniu ruszyła niezwykła sztafeta. „Przekaż dobro” to hasło inicjatorów Sztafety Świętego Floriana.W naszym zabieganym, rozpędzonym życiu, w pogoni za pieniędzmi, za osobistym sukcesem, w ciągłym braku czasu, w narastającej obojętności między ludźmi, w niepotrzebnym i nadmiernym przebywaniu w wirtualnym świecie Internetu, kiedy już brakuje czasu i chęci na realne spotkanie z przyjaciółmi, na rozmowę ojca z synem czy córką, żony z mężem, odwiedziny u babci i dziadka, czy dalszych krewnych, spokojne i uważne wysłuchanie drugiej osoby- pojawia się ciekawa inicjatywa, której motto brzmi „Przekaż dobro”.

sztafeta floriana 1
fot. Krystyna Przesławska

Projekt w formie sztafety ma na celu propagowanie dobrych uczynków, otwieranie się na drugich, rozbudzanie dobrych relacji i budowanie więzi między ludźmi. Każdy, kto podejmuje sztafetę, zobowiązuje się poświęcić swój czas i zrobić coś dobrego dla drugiego. Uczestnik sztafety czyniąc komuś konkretne dobro, jednocześnie tę obdarowaną osobę także mobilizuje do podjęcia dobrego działania. I nie chodzi tutaj o pomoc materialną, ale raczej o to, aby podarować swój czas, zainteresowanie, umiejętności i talenty. Symbolem i gadżetem sztafety jest karta przypominająca kartę płatniczą. Na karcie pokazano chorągiew św. Floriana, choć może ona też przypominać zwyczajny prezent. Osoba obdarowana pomocą czy dobrym gestem, otrzymuje kartę Sztafety św. Floriana po to, by dobro wraz z kartą przekazać kolejnemu potrzebującemu człowiekowi. W ten sposób każda karta przechodzi z rąk do rąk i jednocześnie budzi się coraz więcej dobra. Jako pierwszy Kartę Floriana otrzymał papież Franciszek. Projekt rozwija się od niedawna, a kilka kart dotarło już nawet do Australii i Japonii.

sztafeta floriana
fot. Krystyna Przesławska

W Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu grupa uczniów i nauczycieli przyjęła od inicjatorów kolejne karty po to, aby dać początek następnym sztafetom. Każda karta ze swoim unikalnym numerem może być zarejestrowana na stronie www.sztafetafloriana.pl . Dzięki temu można śledzić historie poszczególnych kart z opisanymi uczynkami dobra i lokalizacją, gdzie karty dotarły. Organizatorom chodzi o to, aby jeden dobry uczynek rozbudzał następne, aby jeden człowiek wrażliwy na potrzeby drugiego, mobilizował do czynienia dobra kolejne osoby. W ten sposób sztafeta może dotrzeć do wielu miejsc świata.

W tym artykule wyjątkowo nie napisaliśmy o bieganiu. Wiemy jednak, że czynienie dobra, podobnie jak bieganie, uszczęśliwia. Gratulujemy pomysłu organizatorom Sztafety Świętego Floriana i zgłaszamy się na starcie. Czyńmy dobro, stawajmy się lepsi, zarówno z Kartą Floriana, jak i bez niej, zawsze. Powodzenia dla wszystkich uczestników!

GG

FBZapraszamy na stronę organizatora projektu Sztafeta Floriana
https://www.facebook.com/pages/Sztafeta-Floriana/1507378452854014?fref=ts


Najnowsze na blogu