IMG_2625

 

Uczniowie Zespołu Szkół Zakonu Pijarów zdominowali podium TRIKIDS Enea Poznań Triathlon!

Pierwszy dzień Enea Poznań Triatlon upłynął pod znakiem zmagania się najmłodszych pasjonatów triathlonu. W piątek, 25 lipca, w trzech kategoriach wiekowych (A: 2006-2007, B: 2004-2005 i C: 2002-2003) rywalizowało ponad 100 uczestników. W tym roku (inaczej niż w ubiegłym) dzieci uczestniczyły w prawdziwym wyścigu, podczas którego musiały dokonać szybkiego przeskoku z pływania na rower i z roweru na bieg, zmieniając ekwipunek w strefie zmian przypominającej tę z zawodów triathlonowych dla dorosłych. Najmłodsza kategoria miała do przepłynięcia 25 m, 1000 m do przejechania rowerem oraz 400 m biegu. Średniacy musieli pokonać 50 m w wodzie, 2000 m na rowerze i 600 m biegiem, najstarsze dzieci odpowiednio 50 m, 4000 m i 800 m.

Część pływacka odbywała się na krótkim basenie sportowym Term Maltańskich: grupa A pokonywała jedną długość, grupy B i C – dwie długości basenu. Dzieci wychodziły z basenu schodami (bok basenu pod skoczniami ma kilka schodów na całej szerokości), wybiegały na dwór tylnymi drzwiami, za którymi zakładały buty i koszulkę lub gumkę z numerem startowym i – biegiem po rower skarpą w dół do strefy zmian zlokalizowanej przy ścieżce dookoła jeziora. Po założeniu kasku i zabraniu przygotowanego wcześniej w strefie zmian roweru, dzieci ścigały się na ścieżce asfaltowej w kierunku miasta. Po powrocie do strefy zmian, pozostawieniu tam roweru, zawodnicy kontynuowali wyścig biegnąc po tej samej ścieżce, tylko w drugą stronę. Meta była zlokalizowana w okolicy strefy zmian, było więc to doskonałe miejsce do obserwowania i dopingowania młodych zawodników.

IMG_2593

Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu na TRIKIDS reprezentowało sześcioro zawodników: Aleksandra, Kacper i Stanisław Ferchmin, Krzysztof i Marianna Perz oraz Stanisław Dwernicki. Wszyscy osiągnęli wspaniałe rezultaty, natomiast Ola, Kacper i Staś wygrali w swoich kategoriach, deklasując rywali o wiele sekund oraz stawiając bardzo wysoko poprzeczkę swojemu ojcu, który startował kolejnego dnia w triathlonowej ćwiartce. Niestety, na razie może tylko pomarzyć o miejscu na podium 🙂

Zawody dla dzieci przeprowadził klub CITYZEN. Organizatorom należą się słowa uznania nie tylko za profesjonalne przygotowanie wyścigu (sędziowie, elektroniczny pomiar czasu), ale przede wszystkim za bardzo trafioną formułę triathlonu dla najmłodszych. Uważam, że największym atutem imprezy był odpowiednio krótki odcinek wodny, dzięki któremu każde dziecko, które choć trochę umie pływać i posiada rower, mogło spróbować tej wspaniałej dyscypliny. Z relacji moich dzieci oraz własnych obserwacji: zabrakło jedynie trochę szerokości na trasie rowerowej – nie zawsze wyprzedzanie wolniejszych zawodników było możliwe.

Z doświadczenia mogę tylko dodać, iż uczestnictwo w podobnych imprezach to wspaniała motywacja dla dzieci do podejmowania aktywności sportowej. Triathlon motywuje potrójnie, bo aż w trzech dyscyplinach!

Do uczestnictwa w dziecięcym triathlonie nie jest niezbędny specjalny strój, wystarczą kąpielówki i buty do biegania – najlepiej na rzepy, bo szybciej się zakłada.

Koszt uczestnictwa: 50 zł, w pakiecie m.in. torba sportowa PASO (identyczne dostawali dorośli triathloniści), bidon, koszulka “termo” z logo TRIKIDS. Na mecie oczywiście medal!

tekst i zdjęcia
Aleksander Ferchmin
IMG_2599 IMG_2606 IMG_2618 IMG_2632 IMG_2640 IMG_2651 IMG_2654 IMG_2658 IMG_2671 IMG_2681 - Version 2 IMG_2687 IMG_2696 - Version 2

Najnowsze na blogu