Opis biegu

11. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest największą profesjonalną imprezą biegową w Wielkopolsce (a nawet w Polsce) pod względem liczby startujących dzieci i młodzieży. W zawodach w roku 2022 weźmie udział około 1200 biegaczy, w tym ok. 1000 stanowią dzieci i młodzież oraz ok. 200 to osoby dorosłe. Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Zakonu Pijarów oraz Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada im. o Józefa Jońca. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r, służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zwykle jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.

Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – bieg wyjątkowo odbywa się we wrześniu. Dopiero pod koniec lutego szkoły w pełni powróciły do stacjonarnego nauczania, więc kwietniowy termin biegu byłby zbyt wczesną datą. W tym roku spodziewamy się ponad 1200 uczestników, którzy staną na linii startu. Zawody mają formę festiwalu biegowego. W 14 biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej rywalizują sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewniony jest  elektroniczny pomiar czasu. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej kategorii.

Podczas biegu odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla Filipa", której celem jest wsparcie finansowe operacji serca i rehabilitacji czteroletniego chłopca. Uczestnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też dodatkowy symboliczny bieg dla Filipa, w którym wezmą udział wszyscy chętni- także kibice, goście, wolontariusze, nauczyciele, organizatorzy.

Wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada i dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania. Patronat honorowy objęli: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, JE Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Mateusz Pindelski SP, Prezes IPN dr Karol Nawrocki.

źródło: bieg-jonca.pl

Logo w różnych formatach (format .zip)

Tekst o Patronie biegu (format .doc)

Plakat biegu (format .jpg)