Opis biegu

11. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest największą profesjonalną imprezą biegową w Wielkopolsce (a nawet w Polsce) pod względem liczby startujących dzieci i młodzieży. W zawodach uczestniczy około 1500 biegaczy, w tym ok. 1250 stanowią dzieci i młodzież oraz ok. 250 to osoby dorosłe. Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Zakonu Pijarów oraz Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada im. o Józefa Jońca. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r, służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zawsze jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.

Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – bieg wyjątkowo odbywa się we wrześniu. Dopiero w lutym szkoły w pełni powróciły do stacjonarnego nauczania, więc kwietniowy termin biegu byłby zbyt wczesną datą. W tym roku spodziewamy się 1200 uczestników, którzy staną na linii startu. Zawody mają formę festiwalu biegowego. W 14 biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej rywalizują sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewniony jest  elektroniczny pomiar czasu. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej kategorii.

Wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Miasta Poznania. Patronat honorowy objęli: Minister Sportu i Turystyki, Kurator Wielkopolski, Wojewoda Wielkopolski.

źródło: bieg-jonca.pl


Logo w różnych formatach. Pliki zzipowane o wadze 1 MB


joniec2 - tekst

Tekst o patronie biegu – format doc


(WKRÓTCE)

Plakat – format png