Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP to cykliczna impreza biegowa dla ponad 1200 uczestników. W zawodach startuje około 1000 dzieci i młodzieży oraz około 200 dorosłych. Uczestnicy biorą udział w 14 biegach przełajowych w kategoriach wiekowych na różnych dystansach. 12 kwietnia 2024 odbędzie się dwunasta edycja biegu. Takie wydarzenie nie jest możliwe bez wsparcia wolontariuszy. To oni wykonują ogromną liczbę zadań i budują atmosferę wielkiego sportowego święta. W poprzednich edycjach każdego roku pracowało z nami 100- 130 wolontariuszy w różnym wieku! Z przyjemnością w naszym gronie przywitamy również Ciebie 🙂

Zostań Wolontariuszem!

Dla kogo?

masz więcej niż 14 lat i mniej niż... 999 lat 🙂

masz odrobinę dobre woli, pozytywną energię i chęć zaangażowania się

jesteś gotowy/a wesprzeć dużą imprezę biegową

chcesz przeżyć przygodę

chcesz poznać nowych ludzi, którzy są równie bezinteresowni jak Ty

chcesz poczuć niepowtarzalną atmosferę, która towarzyszy temu niezwykłemu wydarzeniu

spełniasz się pomagając innym

sport jest Twoją pasją

Co zyskasz?

nowe, cenne doświadczenie

okazję do odkrycia nowych talentów

różnorodne formy działania dopasowane do Twoich preferencji

nowe przyjaźnie i znajomości,

udział w przygotowaniach i uczestnictwie „od kuchni” w ciekawej imprezie sportowej

twórczo spędzony czas w świetnej atmosferze

zaświadczenia o współpracy wolontariackiej (cenione przez pracodawców w CV)

identyfikator, instrukcje i szkolenie przed imprezą

posiłek w dniu imprezy

Wybierz formę działania

Biuro zawodów
Czynne 11 i 12 kwietnia. To właśnie w biurze zawodów wszyscy biegacze odbierają swoje pakiety startowe i rejestrują się do zawodów (wiek wolontariuszy: od 15 lat)
Catering w centrum zawodów
Przygotowanie stanowiska i obsługa wydawania posiłku dla biegaczy - praca 12 kwietnia od rana do zakończenia imprezy; zadanie realizuje Rada Rodziców z pomocą wolontariuszy.
Budowa miasteczka biegowego
Budowa miasteczka biegowego, czyli centrum zawodów – to praca dla wolontariuszy po południu (lub w ciągu dnia) 11 kwietnia oraz wiele zadań do wykonania od wczesnego rana 12 kwietnia (wiek: od 14 lat).
Zabezpieczenie trasy
To odpowiedzialne zadanie, na które składają się: pilnowanie bezpieczeństwa biegaczy i osób trzecich na przydzielonych odcinkach trasy podczas poszczególnych biegów na pętli krótkiej i długiej, zapobieganie wkroczeniu na trasę osób trzecich podczas biegów, obsługa tzw. śluz na ulicach i chodnikach osiedla, reagowanie w sytuacjach szczególnych, np. wezwanie pomocy medycznej w przypadku kontuzji lub pogorszenia samopoczucia zawodnika na trasie, informowanie przechodniów, współpraca ze służbami mundurowymi i agencją ochrony.
Pomoc w obsłudze ceremonii dekoracji
Zadanie dla dziewcząt, polegające na pomocy w przygotowaniu poszczególnych ceremonii oraz podawaniu gościom nagród wręczanych zwycięzcom na podium.
Strefa Start/Meta
Wolontariusze obsługujący strefę startu/mety pomagają przy organizacji startu każdego biegu; na mecie pomagają zawodnikom odczepiać czipy z obuwia, zbierają czipy do pojemników, pomagają VIPom podczas wręczania medali biegaczom, rozdzielają zawodnikom wodę (wiek: od 14 lat).
Grupa do zadań specjalnych
Do tego typu zadań poszukujemy raczej mężczyzn (choć jak doświadczenie pokazuje, nie tylko mężczyźni dają sobie z tym zadaniem radę), którzy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy w dniach 11 i 12 kwietnia (wiek: dorośli).
Przygotowanie trasy
To praca 12 kwietnia od wczesnego rana do godz. 10:00, polegająca na oczyszczeniu, ustawieniu płotków i otaśmowaniu trasy tak, aby była bezpieczna dla uczestników.
Zamykanie biegów
Biegający wolontariusze, którzy pobiegną za ostatnimi zawodnikami w każdym biegu, umiejętnie zmotywują i pomogą ukończyć bieg tym, którzy osłabną na tyle, że będą bliscy zejścia z trasy. Chcemy, aby każdy uczestnik dotarł do mety i ukończył bieg, aby czuł dumę z osobistego zwycięstwa i pokonania swoich ograniczeń i słabości (wiek: od 15 lat).
Oprawa taneczna imprezy
Zespoły ze szkoły organizatora biegu, wcześniej przygotowane dbają o radosną oprawę imprezy na scenie przed rozpoczęciem i w trakcie wydarzenia.
Animacja kibicowania, zespoły
Zadanie dla osób z talentem animowania grupy kibiców na trasie biegu w formie wesołych motywujących okrzyków, piosenek, tańców, gry na instrumentach, z wykorzystaniem gadżetów, muzyki itp.

Za poszczególne zadania będą odpowiedzialni liderzy, którzy pokierują zespołami i skoordynują pracę wolontariuszy.

Zgłoś się do wolontariatu w 2 krokach!

1. Wypełnij zgodę
Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią wymagana jest zgoda rodzica lub opiekunów prawnych na Twój udział w wolontariacie. Jeśli jesteś pełnoletni, sam wypełnij wymaganą zgodę.
2. Wyślij zgłoszenie
Zgłoszenie (imię, nazwisko, zgodę, wiek, preferowane zadanie i czas, w którym chcesz pomóc, nr telefonu oraz, jeśli chcesz, kilka słów o sobie) prześlij na adres: biuro@bieg-jonca.pl.