Opis biegu

12. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest prawdopodobnie największą profesjonalną imprezą biegową w Wielkopolsce (a nawet w Polsce) pod względem liczby startujących dzieci i młodzieży. W zawodach w roku 2024 weźmie udział około 1200 biegaczy, w tym ok. 1000/1100 stanowią dzieci i młodzież oraz ok. 100/200 to osoby dorosłe. Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Zakonu Pijarów oraz Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada im. o Józefa Jońca. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r, służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zwykle jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.

Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.

Zawody mają formę festiwalu biegowego. W 14 biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie około 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej rywalizują sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych, do rodzin i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewniony jest  elektroniczny pomiar czasu. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej kategorii.

Podczas biegu odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla …..", której celem jest wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację chorego dziecka. Uczestnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też dodatkowy symboliczny bieg charytatywny, w którym wezmą udział wszyscy chętni- także kibice, goście, wolontariusze, nauczyciele, organizatorzy.

Wydarzenie zostanie dofinansowane z budżetu Miasta Poznania. Patronat honorowy objęli: JE Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Mateusz Pindelski SP, Prezes IPN dr Karol Nawrocki.

źródło: bieg-jonca.pl

Logo w różnych formatach (format .zip)

Tekst o Patronie biegu (format .doc)

Plakat biegu (format .jpg)