Notatka prasowa
Pięć dni do 6. Biegu Jońca
Już niedługo na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu do rywalizacji stanie blisko 1400 biegaczy. Wezmą oni udział w organizowanym po raz szósty Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Organizator imprezy, Zespół Szkół Zakonu Pijarów chce w ten sposób uczcić pamięć pijara, założyciela Stowarzyszenia Parafiada, który zainicjował program edukacyjny pod hasłem: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”. Od 1998 r. organizował on Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których corocznie bierze udział blisko 2 tysiące młodych ludzi. Z jego inicjatywy powstał także projekt: „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Ojciec Joniec zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Bieg jest jedną z największych w Wielkopolsce otwartych imprez biegowych, w której biorą udział nie tylko zawodnicy w każdym wieku, ale przede wszystkim bardzo licznie startują dzieci i młodzież. W tegorocznej edycji uczestnicy będą rywalizować w 25 kategoriach na dystansach od 300 m (najmłodsze dzieci) do 3000 m w biegu głównym open. W biegach dla dzieci i młodzieży wystartuje ponad 1150 biegaczy z całej Polski. Będą to między innymi uczniowie szkół pijarskich z: Krakowa, Elbląga, Katowic i Łowicza oraz reprezentanci wielu różnych szkół wielkopolskich i poznańskich. W biegu głównym wystąpi 250 osób z kilkunastu miejscowości. Za organizację imprezy odpowiadać będzie ponad stu organizatorów i wolontariuszy w różnym wieku.
Organizator zapewnia elektroniczny pomiar czasu każdego biegacza. Jak co roku przygotowany został nowy projekt medalu, który otrzyma każdy uczestnik po ukończeniu swojego biegu. W tym roku wyboru projektu dokonali uczniowie szkół pijarskich w Poznaniu. Medal ma kształt sześciokąta, który nawiązuje do szóstego biegu. Wiele medali można łączyć, układać w łańcuchy lub raczej w „plastry miodu”, podkreślając w ten sposób, że bieganie łączy ludzi.
Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca to nie tylko impreza biegowa. To także okazja, aby pomóc tym, którzy z powodu ciężkiej choroby walczą o każdy następny dzień, o kolejną chwilę życia. Szóstej edycji towarzyszy akcja charytatywna Biegnę dla Marysi. Półroczna Marysia przyszła na świat o trzy miesiące za wcześnie. Cierpi na postępujące zaniki kory mózgu. W czasie trwania imprezy będzie możliwość zakupienia „cegiełki” wspierającej rehabilitację dziewczynki oraz wzięcia udziału w specjalnym Biegu dla Marysi na zakończenie spotkania. Podczas wydarzenia swoją działalność przedstawi także Stowarzyszenie „Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne RAZEM”, które wspiera Marysię i jej rodzinę. W centrum zawodów będą obecni także wolontariusze Drużyny Szpiku, którzy przybliżą uczestnikom zagadnienia przeszczepu szpiku kostnego.
Szóstej edycji Biegu patronują: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Opiekę medialną zapewniają: Radio Merkury, Radio Emaus, Przewodnik Katolicki, Telewizja WTK, Portal epoznan.pl, Nasz Głos Poznański oraz Polski Portal dla Biegaczy Wszystko o Bieganiu.
źródło: bieg-jonca.pl
Pięć dni do 6. Biegu Jońca – format doc
Opis biegu
Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP
Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest jednym z największych w Wielkopolsce biegów, w którym startują zawodnicy w każdym wieku. Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu (zawsze jest to data około 10 kwietnia) wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem spotkania jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.
Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.
Zawody mają formę festiwalu biegowego. W dwunastu biegach na różnych dystansach startują dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km uczestniczą zawodnicy w różnym wieku. Trasy biegów przełajowych wiodą po osiedlowych ścieżkach, trawnikach i parku. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane są na boisku szkolnym. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia organizator przyjmuje poprzez formularze rejestracyjne na stronie internetowej biegu, a podczas zawodów zapewnia elektroniczny pomiar czasu. W zawodach uczestniczy 1300 zawodników, w tym co najmniej 1100 biegaczy stanowią dzieci i młodzież. Każdy uczestnik, który ukończy bieg zostaje nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej z 25 kategorii. Po biegu organizator zaprasza wszystkich uczestników i opiekunów na ciepły posiłek.
źródło: bieg-jonca.pl
Opis Biegu Jońca – format doc
Zdjęcia z 5. Biegu Jońca – fot. M. Jarmonik
do publikacji w prasie drukowanej udostępnimy zdjęcia wyższej rozdzielczości – prosimy w tym wypadku o kontakt mailowy biuro@bieg-jonca.pl
Logo w formacie: ai, pdf, png, jpg i tif. Pliki zzipowane o wadze 3 MB
Tekst o patronie biegu – format doc
Plakat – format jpg
Folder promocyjny – format pdf
Ulotka promocyjna – format pdf
Ulotka promocyjna – format jpg
Regulamin biegu – format pdf
Program minutowy – format pdf